Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   jankozielony   Węgry walka z Islamem - E G E R
0

Węgry walka z Islamem - E G E R

Eger - małe miasteczko na północy Węgier, niedaleko od Miszkolca. Urokliwe miejsce pomiędzy wyżynami lasów bukowych a wzniesieniami Matra. 
W Polsce kiedyś znane głównie z czerwonego wina 
Egri Bikaver - Egerska Bycza Krew.
Obecnie węgierskie wina są mniej dostrzegane przez Polaków, którzy wolą smakować wina hiszpańskie i kalifornijskie.

Jedną z pierwszych książek jakie przeczytałem po węgiersku była 
powieść historyczna 
Geza Gardony ,, Egri Czillagok '' ( Gwiazdy Egeru )
Powieść na faktach historycznych. Gardony w stylu naszego Sienkiewicza barwnie i przesadnie opisał obronę zamku Eger w której główną rolę w zwycięstwie przypisał dzielnym kobietom. Kobiety faktycznie brały udział obronie , jednak odwrót Turków , spowodowała heroiczna obrona wszystkich obrońców zamku.
Zamek broniła garstka obrońców w sile ponad dwa tysiące wobec oblegającej potęgi tureckiej w sile 150 tysięcy żolnierzy, zatem ułożno legendę, którą głosi sie do dziś.
Egri Bikavaer
Nazwa tego wina jest połączona z wydarzeniami z 1552 roku gdy Turcy po odłączeniu 3/4 terytorium Węgier ( po klęsce pod Mohaczem) rozpoczęli oblężenie Egeru. 
Wieść głosi iż właśnie to wino dodało obrońcom sił i odwagi do obrony miasta.
Stąd nazwa bycza krew gdyż obrońcy, popijajacy wino mieli siłę byka w determinacji do obrony miasta.
W obronie brały również udział kobiety które wsławiły sie niezwykłym poświęceniem i hartem ducha w obronie twierdzy. 
Turcy po 40 dniach oblężenia odstąpili od Egeru. Gdyby  zdobyli wtedy miasto , całą potęgą ruszyliby na Wiedeń. 
Zdobyli tą twierdzę dopiero po 43 latach.
Eger był tym samym dla Wegrów czym Kamieniec Podolski dla Polaków. 
Zwycięstwo w Egerze było tym samym co dla Polaków ugoda i zwycięstwo pod Chocimiem. 
Byłem w Egerze podczas pobytu na Węgrzech. Powieść Gardony Geza ,, Gwiazdy Egeru '' można jeszcze znalezć w bibliotekach - zachęcam do przeczytania, bardzo wciągająca z pięknymi opisami. 

To tyle ciekawostek historycznych o tym miasteczku które Polacy znają głównie z czerwonego wina. Jest również biała odmiana tego wina zupełnie nieznana Polakom.
Dziś Węgry pod wodzą Orbana krytykowani są przez Austrię i Niemcy za nieludzkie traktowanie imigrantów. 
Orban tłumaczy iż jako jedyny kraj Węgrzy wypełniają umowę z Dublina, która nakazuje imigrantowi zarejestrować sie w pierwszym kraju osi państw Schengen. Jednak imigranci za nic mają prawo i nielegalnie przekraczając granice państw idą w pochodzie na Berlin , niczym kiedyś plemiona Wandali , pozostawiając po sobie kupy śmieci, ubrań, odpadów żywnościowych itd. 
Dziś ta sama Austria i Niemcy zamykają granicę przed imigrantami. Po zmianie włoskiego rządu i tam migranci mają już pewne ograniczenia w migrowaniu. 
 Na Węgrzech Orban ma poparcie 83 % społeczeństwa i uważany jest za współczesnego Sobieskiego który powstrzymuje nawałnice islamu na Europę. 
Co ciekawe nikt nie martwi się o choroby i szczepionki. A przecież na wiosnę martwiono nas epidemią ebola w Afryce Środkowej. Na łódkach płyną imigranci z Afryki i nikt się tym już nie martwiczy przywiozą do Europy ebolę. Żyjemy w jakimś dziwnym świecie.
Na podstawie powieści Gardony'ego powstał również film o tym samym tytule : 
Na zakończenie zapraszam na piękny materiał filmowy ''Eger dawniej i dziś'' 

Oraz dla chętnych reportaż z trasy autobusu jadącego z Parku Narodowego Matra Paradsasvar do Egeru. Trasa 38 km. Proszę zwrócić uwagę jak inna jest roślinność w północnych Wegrzech od tej na południu. Kraj malutki ale wystarczy udać się 150 km w kierunku południowej granicy i dorodne buki, zastępują pola słoneczników, papryki i akacjowe oazy, dające odpoczynek od upału. 


¥àñκôζöλδ
Ten wpis czytano 1264 razy.